4 вида клиенти на свободна практика и как да ги направят щастливи

Приятните за хората невинаги са слабост

Снимка от Али Яхя в Unsplash

Винаги съм бил плейс за хората.

Като слабост е ужасно нещо. (Вие се възползвате от ... много. Но в определен момент започнах да осъзнавам, че това е и една от най-големите ми силни страни. След живота си в изучаването на това, което прави хората щастливи, започнах да прилагам тези знания в моите свободни отношения и нещата никога не са били по-добри.

Сега съм в състояние да направя връзката между това, което моят клиент иска (или как той го иска) и какъв резултат ще го направи по-щастлив. Това ми позволява да отида над и отвъд по начин, който никога не бих могъл, ако погледна само заданието. Освен това ми помогна да идентифицирам определени типове клиенти, с които работех отново и отново, и това, от което тези клиенти най-много се нуждаеха в крайна сметка.

1. Клиентът-мечта

Снимка на CoWomen на Unsplash

Този звучи като не-мозъчен, нали? Всеки фрийлансър мечтае за този клиент, с когото просто кликнете. Обичате типа работа, която те искат, те „получават“ как вършите нещата, това е просто съвършенство от началото до края. Но връзката с мечтания ви клиент изисква работа, както и с всеки друг клиент. Единствената разлика е, че вместо да планирате неизправности или нереални очаквания, вие се борите със самодоволството. Това е всичко за вас.

3 стъпки, за да направите своя мечтен клиент щастлив:

1. Стимулират. Не приемайте мечтания си клиент за даденост. Само защото те са вашият идеален клиент, не означава, че сте техният идеален фрийлансър, затова се уверете, че имат причина да се придържате към вас. Предложете бонуси за тяхната лоялност към вашата марка.
  2. Бъдете професионални. Лесно е да се доближите до клиенти, с които имате добри отношения. Дори бих казал, че съм изградил приятелства с няколко мои, но е важно никога да не забравяме, че вашият клиент е вашият шеф. Не дрънкайте други клиенти, за да ги накарате да се чувстват добре и никога не бъдете по-небрежни, отколкото в комуникациите си.
  3. Поддържайте личните си стандарти високи. Повторната работа може да започне да се чувства застояла, дори ако наистина харесвате човека, с когото работите. Намерете начини да го запазите свеж и най-вече, не позволявайте качеството на вашата работа да се плъзга само защото предполагате, че клиентът ви мисли света за вас.

Не забравяйте да питате своя мечтан клиент за обратна връзка толкова често. Това показва, че тяхното удовлетворение все още е приоритет за вас. Подарете им опит, който ви отличава от другите фрийлансъри.

2. The Jack-in-the Box

Снимка от уеб хостинг на Unsplash

Този клиент има много работа за вас. Като, много работа. Или поне това каза преди три седмици. Оттогава са щурците и вие сте се заели с друга работа, за да запълните празнината, останала след него. След това тази сутрин се събудихте по имейл с месечен труд на заданията, които ще му трябват след две седмици. Сега се карате, защото макар знаците на долара да танцуват върху визията ви, времето, когато им казахте, че ще заделите, измина през тези три седмици радио мълчание.

За някои клиенти това е толкова предсказуем модел, че всъщност можете да го калибрирате, след като разберете как върви историята им. Ако имате голяма гъвкавост за такива неща (или график, пълен с по-последователни клиенти, на които можете да настроите часовника си), може да не изпитвате никаква нужда да предприемате никакви действия. Ако обаче сте като повечето от нас и не можете да загърбите всичко, когато Jack-in-the-Box изскача с неотложните 20+ часа работа, ще работите най-добре с някои граници на място.

3 стъпки за щастие на Jack-in-the-Box:

1. Поставете граници. Това е честно моят съвет за всяка връзка, която някога ще имате, но това е особено важно в този сценарий. Уведомете вашия клиент точно колко известие е необходимо, за да завършите разумно вида на заданието, което обикновено ви дават. Pad този цитат щедро. Дори този път да ви трябват само 48 часа, може би следващия път ще сте много по-натоварени.
  2. Дръж на своето, не отстъпвай. Бъдете готови за някои отстъпки. На Jack-in-the-Box не му харесва да му казват, че нещо няма да работи в последния момент. Проблемът е, че той винаги общува с вас в последния момент. Това не е проблем с „ти“.
  3. Предложете споразумение за задържане. Ако вашият Jack-in-the-Box редовно идва при вас с работа, която ви е приятно да правите и здравословен бюджет, вижте дали той ще бъде възприемчив към споразумението за задържане. Пояснете в договора, че не можете да носите отговорност за съставяне на задачи, които те не стигат до вас навреме. Плащате ви независимо от всичко и те са стимулирани да общуват ефективно.

Jacks-in-the-Box са такива, каквито са, защото те (или хората, за които работят) се борят с управлението на времето. Ако искате да можете да зададете граници с този тип клиенти, трябва да имате морално високо ниво на това. Не поставяйте нещата им на задната горелка, само защото са направили същото за вас. Вземете тяхната работа, според стандарта, на който бихте се придържали за всеки друг клиент, и го направете навреме.

3. Перфекционистът

Снимка на Ейми Хирши на Unsplash

Нека бъдем истински тук, говорим за микроуправляващите. Ще получите своя дял от тях и е добре да ги намерите предизвикателни. Перфекционистичните клиенти обичат да правят нитове в детайли. Те искат да знаят къде се намирате, на всяка стъпка от процеса. Техните проекти са техните бебета и те не искат нищо друго, освен най-доброто за своите бебета.

Ако бях клиент, почти определено щях да бъда микроманиджър. Затова тайно обичам да работя с тях! Просто нищо по-професионално не ме удовлетворява от това да направя щастлив микромениджър. Ето защо: често откривам, че клиентите, които се опитват да ми управляват микрофона, не искат да ме наемат на първо място. Искаха да си свършат работата сами, просто са прекалено затрупани. Когато ги накарам да разберат, че разбирам визията им и съм посветен да го реализирам точно така, както са мечтали, почти усещам как облекчението им излъчва интернет.

3 стъпки за щастие на перфекционистите:

1. Отговорете на всичко. Дори и най-малката заявка или предложение е важно за този тип клиенти. Те искат да знаят, че са били чути всеки път. Когато си сътруднича в Google Документи, например, аз отговарям на техните коментари, вместо да щракнете върху Resolve, дори ако това е само бърза бележка, за да кажа, че съм го поправил. Оставям ги да решават кога нещо е решено.
  2. Отговорете, преди да поискат. Микроуправляващите се страхуват от неизвестното. Можете да облекчите този страх, като процесът ви се изложи от самото начало. Имам пакет, който обикновено изпращам, когато се качвам на нов клиент, който прави точно това (всъщност получих идеята от един от всичките ми любими клиенти, фотограф, който се кълне в него със собствените си клиенти).
  3. Знайте своите граници. Перфекционистите не са за всеки. Те се нуждаят от много разбиране. Ако не сте някой, който може да работи добре с микроманиджърите, най-добре е просто да ги избягвате напълно, ако можете. Те ще ви стресират и работата ви ще ги разочарова.

Възможно е да направите щастлив микромениджър. И все пак те имат гадна тенденция да си пробиват по свой начин и това е проблем, що се отнася до производителността. Може да забележите, че те искат промени, след което по-късно ще ви помолят да отмените тези промени без представа, че това правят. Може да изискват много от вашето време без друга причина, освен защото искат постоянно успокоение.

Именно там ще се възползвате от това да знаете собствения си процес и да му съобщавате този процес от началния процес. Определете граници с вашия перфекционист приятел и бъдете готови учтиво да му напомняте за тези граници, когато нещата започнат да излизат извън контрол.

4. Онези, които изчезнаха

Снимка на Исус Kiteque на Unsplash

Мислехте, че е сигурен, че е клиент на мечтите, а след това ви остави с празна входяща кутия и дупка в календара ви. Последвали сте, но без резултат.

Искате тази работа обратно. Искате шанс да поправите нещата. Най-вече, просто искате да знаете какво се обърка. Боли, когато потенциален клиент ти обещае света и след това те призрачи, но единственият начин да се справиш с тази ситуация е със здравословна доза реалност.

3 стъпки, за да направите щастливия този:

1. Вероятно не можете. Ето защо те са тези, които се измъкнаха, а не тези, които може да се измъкнат. Каквото и да се случи, вече отдавна ги няма.
  2. Не искаш, така или иначе. Защото не всяка работа е правилното прилягане и това е добре.
  3. Всъщност наистина трябва да продължите напред. Има и други клиенти, които ви копаят. Губиш времето си, като правиш тези, които не го правят!

Разбира се, винаги можете да се възползвате от кратък период на анализ, след като обещава сделка. Ако губите няколко сделки, една след друга, може да искате да потърсите модели. Вземете наученото и го пренесете на следващата работа. Когато знаеш по-добре, правиш по-добре.

Но след като сте направили това, е време да съставите следващото предложение. Продължавам напред. Вашият мечтан клиент е там и ви чака.