5 стъпки как да изградите нова нормална.

Животът се променя и ние трябва да изградим ново нормално за себе си.

Снимка на Shelbey Miller на Unsplash

Като човек, който е работил онлайн в продължение на три години, докато пътува по света, и който миналата година прекара шест месеца като болногледач за някой, който е болен, имам много практика в изграждането на нов нормален, нов живот. По принцип вече прекарах шест месеца в карантина, когато се грижех за имунокомпрометиран човек.

Бих искал да споделя тези съвети сега, тъй като всички адаптираме начина си на живот.

1. Бъдете бдителни за вашия рутинни

Един приятел ме извика в паника. Тя не беше загубила работата си и все още имаше семейството си, съпруга си, къщата си, домашните си любимци. Страхуваше се от това, което вижда в новините, тъй като съм сигурен, че всички сме били.

След някои разговори разбрах, че тя е спряла нормалната си рутина. Графикът й за сън беше изключен. Тя не съобщаваше чувствата си на съпруга си, нито се упражняваше както обикновено.

Една рутина подмамва мозъка ви да мисли, че всичко е едно и също. Дори и да сте подложени на стрес, станете, вземете душ и се държете така, сякаш ще работите. Направете това, което обикновено бихте купили на деликатеса в собствената си кухня. Разходете се около блока.

Симулирайте сутрешната си рутина. „Пристигнете“ на работа в домашното бюро.

Звучи ли ви някак щуро? Сигурен. Но това работи, вярвате или не. Успокояващо е.

Това, което не е успокояващо, е да лежите наоколо в леглото, да гледате новините на телефона си, след това да ставате, във пижамата си и да се опитвате да работите с разхвърляна коса.

Изградете нова рутина… седмични доставки на хранителни стоки, сутрешни разходки или джоги, определено време за работа, къпане и почистване… и се придържайте към нея религиозно. Това е, когато имате нужда от структура. С много от нас, които сега работят от вкъщи, трябва да наложим тази структура на себе си.

Бъдете бдителни за това. Вземете работа на време. Преструвайте се, че другите ще ви видят. Ограничете пиенето през деня, точно както сте били на работа. Никой не отговаря за нормалното ви сега, освен вие. Какъв нормален искаш?

2. Общувайте! …Навреме.

Разбира се, ние трябва да се дистанцираме от другите, но имаме късмета да имаме технологии, които да ни помогнат.

Планирането на време за общуване вечер ще направи две неща - Това ще помогне на рутината ви, тъй като ще трябва да свършите работата си по-рано, за да можете да общувате и две, очевидните допълнителни предимства на социализацията.

Наградете се с онлайн уроци, шоу програми или нещо забавно. И спрете да работите, докато го правите.

Общуването дава структура. Ако не полагате усилия да го направите, може да изпаднете в полуработеща, полуфабрираща късна вечер.

И разговорите с другите ще бъдат добри за вашето настроение, за нивата на стрес, точно както беше преди.

3. Положителни утвърждения и напомняния

Откакто започнах активно да работя върху симптомите си на ПТСР, напомнянията в телефона ми бяха огромни за мен. Сменям ги на всеки три месеца и те са от някакъв вид потвърждения.

Преди години утвържденията бяха по-кротки. „Кажете нещо хубаво на себе си.“ Този беше труден. Дори не можах да си кажа, че обичам себе си, така че се спрях на „нещо хубаво“.

Сега моите утвърждения са по-силни. „Давате, получавате, заслужавате любов.“ „Играйте всеки ден.“ „Ти си достатъчно силен, за да помагаш на другите.“

Утвържденията ми и вярванията ми за себе си се промениха. Отне време. Минаха години! Но намерете утвърждения, които можете да си кажете сега, че можете да направите, че можете да повярвате, че можете да кажете, без да плачете или да се почувствате, че лъжете. Може да се наложи да започнете кротък. Но направете го сега и след шест месеца бъдещото ви Аз ще ви възнагради.

Вашето бъдеще аз е там. Бъдете мили с този човек! Лесно е да си помислиш „Ще отложа психичното си здраве, докато това свърши“, но тогава разчиташ на това, което се случва в света, за да бъдеш щастлив.

Преди и сега трябва да намерите начини да бъдете щастливи от проблемите, които имате. Това не се е променило. Трябва да се грижим за психичното си здраве, дори ако ... особено ако ... времената са трудни. Хората, които се разболяват, ще се нуждаят от здрави, психически стабилни хора, които да се грижат за тях. Сега е моментът да засилите позитивните си утвърждения, а не да падате, за вашето здраве и доброто на хората около вас.

Нямаме търпение нещата да се върнат към нормалното. Тук става въпрос за изграждането на нов нормален, а новият нормален има нужда от място за щастие, радост и умствена стабилност.

4. Спрете да мислите капани, вместо това предприемете действия

Катастрофалното мислене (абсолютно най-лошото ще се случи, а аз не мога да го контролирам или да се справя!) И „трябва“ мисленето (моите приятели / роднини трябва да правят това, а те не са!) Са мислещи капани, които причиняват неудовлетвореност и ви задържат от намирането на новото ви нормално.

Вземането на решения въз основа на тези капани винаги ще доведе до решение, основано на страх и отчаяние. Това не са най-добрите решения на никого.

Вместо това се съсредоточете върху това, което всъщност се случва, какво можете да контролирате и какво е полезно за себе си и другите и предприемете действия. Купете чаша кафе за ченгето, което работи извънредно (от безопасно разстояние, разбира се, като предплащане за него в регистъра). Почистете кухнята, без някой да се заяжда или да ви моли.

Правете нещата и предприемайте действия, с които в края на деня можете да се почувствате горди от себе си. Напиши ги. Пребройте ги! Звучи глупаво, но гледането на положителните действия, които сте правили през деня, може да повиши самочувствието и настроението ви.

5. Пуснете бързо

Не фантазирайте какъв би бил животът ви, ако X не се случи, или какъв би бил животът ви, ако Y се случи вместо Z. Фантазирайте за бъдещето и как нещата ще бъдат по-добри - Но приемете бързо, че нещата са никога няма да бъде абсолютно същото.

Това е страшно хапче за преглъщане. Миналият ви живот няма. Сегашният живот е това, което имате. Бъдещето е неизвестно.

Опитът да принудите бъдещето да изглежда като миналото е непрактично.

Новото нормално, което създадохте? Може да се наложи да го пуснете и да започнете отначало. Това може да се случи утре. Останете гъвкави. Вашата рутина е важна за вашето психично здраве, за вашето чувство на сигурност. Но ако вече не ви помага, защото твърде много около вас се е променило, изградете нов нормал.

Започнете още веднъж.

Това ще бъде нашето нормално поне месец, а най-вероятно и по-дълго. Дори когато започнем да напускаме домовете си, животът ни ще бъде различен по още един начин. Ще има нов нормален по време на карантина и още един нов нормален, когато това премине.

Нека изградим добри, продуктивни нови нормали.

моите книги тук <3