5 неща, от които писателите се страхуват и как да ги прекрояват, докато все още имате време.

Твърде много хора умират с неизпълнени мечти и неписани книги

Днес е рожденият ден на моята мама и с удоволствие бих прескочила работата и да й донеса тортата и цветята, сините маргаритки, които тя толкова обичаше, и да прекарам деня на гости, но не мога, защото я погребахме миналата година.

Сега ще ви разкажа тъжната част.

Последният път, когато говорих с мама, тя каза, че мисли да напише някои от нейните истории.

„Мислите ли, че някой би искал да ги прочете?“ тя попита.

Шегуваш ли се? Тя беше военна булка. Израснала без електричество или майка, отглеждайки братя и сестри в онова пространство, където мръсните 30-те се вливаха във война. Баща й избяга от Аушвиц и се бие в канадската армия. Не цялото му семейство имаше толкова късмет.

- Бих - казах.

Така че направихме план. Тя ще ги запише и аз ще ги напиша за нея. Тъй като ръцете й бяха малко треперещи и писането я уморяваше. Но все пак тя имаше истории, които искаше да разкаже.

Знаеш ли какво не беше в нашия план?

Не планирала да инсулира. Кой го прави? Тя просто говореше по телефона, а след това не беше и аз плаках толкова дълго, че забравих какво е да не се събуждам и да плача.

Сънищата умират трудно.

И се чудя защо толкова много от нас трябва да умрат с мечтите си все още вътре в нас. Това е риторично, разбира се.

Знам защо мечтите ни умират. Защото страхът ги убива. Знам, че защото тук са някои от нещата, които хората са ми казали само тази седмица.

- Ами ако не съм достатъчно добър? - Ами ако не ме харесват? - Просто не мога да намеря достатъчно време. - Не знам откъде да започна. - Ужасявам се от отхвърлянето.

Разбива сърцето ми. Най-вече защото съм прекарал по-голямата част от живота си в възрастни, мислейки всички тези неща, а някои дни все още го правя.

Знаеш ли какъв е истинският проблем? Смятаме, че имаме време.

Време - през цялото време на света да се забавляваме с тези страхове и несигурности, като те са гости, които се появяват на вратата, така че си слагаме чая и докато сме далеч от дните, седмицата, годините, забавлявайки страховете си.

Докато не е късно.

Затова искам да говоря за някои от онези неща, които ни задържат.

Ами ако не си достатъчно добър?

За кого и в сравнение с какво? Ние не се подобряваме в нищо, като не го правим. Може би не сте достатъчно добър. Може би трябва да работите върху умение. Или може би вече виждате къде бихте могли да бъдете, но работата ще ви доведе там.

Ние всички чувстваме това.

Последните думи на Леонардо да Винчи бяха: „Аз обидих Бога и човечеството, защото работата ми не достигна качеството, което трябва да има.“

Последните думи на Михаелангело бяха към неговия чирак. „Рисувайте, Антонио, рисувайте, Антонио, рисувайте и не губете време“, каза той - и тогава той умря.

Мога ли да ти кажа тайна?

Децата в предучилищна възраст никога веднъж не мислят, че не са достатъчно добри, докато възрастните не ги заобиколят да им кажат така. Изпращаме децата си в училище да се учат, но това, което изглежда се учат най-добре, е да се сравняват с другите.

Тогава сравняващият навик се придържа и ние продължаваме да го правим като възрастни.

Случвало ли ви се е да гледате как дете се учи да ходи? Те не се изправят и стърчат като професионалист. Не, те падат на дупето си и се смеят или плачат и опитват отново.

Не бихме ли могли да използваме малко повече от това като възрастни? Ами ако просто сте решили да кажете, че винтът е достатъчно добър, предпочитате да го направите лошо, отколкото да го направите изобщо.

И какво, ако правиш нещо лошо, беше единственият начин да го направиш по-добре?

О, силата в това, че казвам "аз съм гадно и така или иначе го правя." Може дори да се научите да падате и да ставате отново.

Ами ако не те харесват?

Те? Кои са те? 4,5 милиарда души използват интернет. 100 милиона в Medium, 100 милиона в Instagram, 2,9 милиарда във Facebook. Обещавам ви, те не всички обичат и не мразят едни и същи неща.

Знаехте ли, че имам хейтъри? И получавам омразна поща? Не ме интересува. Тяхната омраза не замества правото ми да правя или да кажа това, което е значимо за мен. Ще видиш?

Животът е голям стар бюфет. Ако някой не харесва ястието, което донесете, той е свободен да се движи и да сложи нещо друго в чинията си. И ей, ако пишеш на Medium, ти се плаща за четене на омраза. Спечелете, спечелете.

Винаги ще има хора, които обичат това, което носиш, и винаги ще има хора, които мразят това, което носиш. Така?

Ами ако не живеете за нито една от тях? Ами ако живееш само, за да кажеш това, което имаш да кажеш, и да направиш това, което си принуден да правиш? Колко освобождаване е това!

Най-доброто нещо, което можете да направите, е да сте „вие”, колкото можете. Не го заливайте, не се преструвайте, че сте като този популярен писател. Това, че сте вие, улеснява вашите хора да ви намерят.

Всички имаме своя народ. Защото с 4,5 милиарда души никой не е толкова странен, че няма други като вас. Просто трябва да им позволите да ви намерят.

Ами ако не можете да намерите време?

Е, разбира се, че не можете. Времето не е нещо, което намираме, а нещо, което правим. Просто трябва да решите кога да го направите.

Пиша най-добре, когато съм малко уморен. Това затваря вътрешния критик, защото още не е будна, за да има мнение. Затова пиша първо нещо сутрин или преди лягане.

След това редактирам в средата на деня, когато вътрешният критик е в пълна форма. И повярвайте ми, тя е.

Също? Не е нужно да намирате големи парчета време. Знаете ли, че Пол Хардинг е написал книгата си за 10–15 минути писане на джаги? Често, когато беше в колата си. Понякога на разписки за хранителни стоки, ако той забрави да донесе хартия. Той спечели Пулицър за книгата, написана в колата му.

Не казвам, че ще спечелите Пулицър, разбира се, но въпросът е, че ако той може да напише цяла книга с стъпки от 15 минути, не можем ли всички да намерим по няколко минути всеки ден, за да работим върху една мечта?

Ами ако не знаете откъде да започнете?

Е, това зависи какво се опитваш да започнеш, нали? Ако измисляте как да започнете да пишете книга, започнете с едно изречение. За предпочитане на хартия, с химикалка. Ако това не е фантастика, започнете с карта на ума или контур.

Ако това е нещо друго, например как да изградите аудиторията си или как да започнете списък или как да започнете да пишете на Medium - попитайте някого.

Намерете някой, който е на няколко крачки пред вас и ги попитайте. Ще се изненадате колко са щастливи повечето хора да помагат.

Не очаквайте някой да изгради вашата мечта за вас, но изненадващ брой хора с радост ще ви дадат мъничък тласък в правилната посока или дори напред, ако се окаже, че това е правилната посока за тях, а не вие.

По дяволите, снимайте ми имейл и ме питайте. Ако мога да помогна, ще напиша публикация за него и ще я споделя с вас. Спечелете, спечелете. Получавате помощ, аз получавам нещо страхотно.

Ами ако се ужасите от отхвърляне?

Добре дошли в клуба! Кой по дяволите не е? Отхвърлянето не се чувства добре.

Повечето от нас имат тези моменти. Страхът от отхвърляне е само начинът на мозъка да преопакова, че „ами ако не ме харесват?“ страх.

Нека споделя една тайна, която не разбрах, докато не навърша 50. Години години задушавах собствения си глас, страхувайки се от отхвърляне. И тогава един ден ми се разнесе, че се страхувах толкова много, че други хора ме отхвърлят, че се отхвърлих.

Говорете за търсената височина на одобрението. Ти знаеш?

Мисля, че когато ми дойде времето, предпочитам да напусна този свят, знаейки, че не се отхвърлих. Мисля, че мога да накарам някой друг да ме отхвърли повече, отколкото да отхвърля себе си заради страха да не получа одобрение от другите.

Това не означава, че е лесно. Храбростта не е липса на страх. Изпитва страх и го прави така или иначе. Баща ми ми каза това и той трябваше да знае, защото беше ветеран, който се сблъска с пушка в огън повече от веднъж и живееше, за да има вината и кошмарите на оцелелия, които често ходят с нашите войници.

Ето готиното нещо. Във всеки един ден всичко, от което се нуждаете, е 10 секунди безумна смелост. За да натиснете публикуване или да изпратите този имейл или да зададете този въпрос.

Да преследваш тази мечта.

„Всички мъже мечтаят, но не еднакво.
Тези, които сънуват през нощта в прашните вдлъбнатини на съзнанието си, се събуждат през деня, за да открият, че това е суета: но мечтателите на деня са опасни, защото могат да действат на сънищата си с отворени очи, за да ги направят възможни. "
- TE Лоурънс

Може да харесаш също…

Преди да тръгнеш…

Ако ви хареса това, ще ви харесат и моите петъчни имейли за писане и маркетинг. https://lindac.substack.com/