7 съвета как да стартирате свой собствен подкаст

Запис на микрофон (от Кели Сикема чрез Unsplash)

Ако четете това, тогава вероятно се чудите как да стартирате свой собствен подкаст. Е, за щастие съм тук, за да ви представя 7 съвета как да започнете свой собствен и какво ми помогна да започна с моя подкаст!

първата стъпка: изберете тема, която обичате.

В началото това може да е доста ясно, но може да имате много теми, които привличат интереса ви. Опитайте се да съставите списък с 10 теми, които обичате, и сте склонни да говорите много с близките си приятели, семейството или колегите си.

След като имате списък от 10, започнете да го филтрирате до 5.

Това ще направи много по-лесно да се насочите към темата, която ще изберете за вашия подкаст.

След като имате избраната от вас тема, вие сте готови да започнете да изпълнявате начина, по който ще произвеждате и разпространявате своя подкаст!

втората стъпка: форматирайте вашето шоу.

Основните въпроси, на които трябва да отговорите, са 1) ще имам ли гости в шоуто? и 2) колко време искам да бъде моето шоу?

Тези 2 въпроса са важни, за да зададете структурата на вашето шоу и да ви позволят да имате последователност.

Ето някои плюсове и минуси да направите някое от горните.

плюсове за това да имате гости:

1. Има много хора, които могат да се свържат с помощта на социални медии, които може да отговарят на избраната от вас тема.
  2. Когато разпространявате, можете да привлечете аудиторията им и да увеличите своите гости.
  3. Винаги е приятно да срещаш нови хора и нови гости. Тя ви позволява да разширите вашата мрежа и да изградите истински взаимоотношения.

минуси да имаш гости:

1. Тези епизоди обикновено са по-дълги. Те обикновено продължават между 30–45 минути всяка. Когато хората имат толкова кратък период на внимание, в началото може да не получите страхотни резултати.
  2. Някои гости може да не се представят. Може да се справите с лоша комуникация и да се наложи да изчакате гости. Но тъй като сте съпричастен човек, вие разбирате, че животът се случва.

По-долу са плюсовете и минусите на кратките шоута в сравнение с по-дългите предавания:

плюсове на кратки епизоди:

1. Може да успеете да привлечете по-добро внимание с по-кратки епизоди. Хората може да са по-склонни да слушат 5–8-минутни епизоди в сравнение с интервю, което е дълго 45 минути.
  2. Времето за запис, редактиране и разпространение е много по-лесно, когато имате по-кратки епизоди. Това означава, че можете да качвате цялото си съдържание много по-бързо.

минуси на кратки епизоди:

1. Може да имате проблеми с отглеждането на аудитория. Обикновено, когато имате интервюта, можете да привлечете аудиторията, която вашият гост вече има.
  2. Нямате достатъчно място да преформатирате съдържанието си за други платформи. Например, можете да вземете 45-минутно интервю и да го разделите на 3 едноминутни клипове за IG, 1 5-минутен клип като „подчертаване“ в YouTube или IGTV и да имате още цитати, които можете да качите в Twitter и Facebook.

Както можете да видите, можете да форматирате шоуто си, колкото искате. Определено има няколко предимства и на двата варианта, но казано, никога не се чувствайте така, че не можете да промените формата или дори да разширите, използвайки различни формати.

Това е просто добър начин да излезете от портите с някакво страхотно съдържание.

третата стъпка: натиснете бутона за запис!

Готови сте да натиснете бутона за запис!

За мен това беше най-трудната част, само защото нямах собствено оборудване. Колко луд, а? Исках да стартирам подкаст и дори нямах оборудване!

Но това е и причината да започна собствен подкаст; Исках да бъда пример, че макар да не съм имал добър план, ще го измисля по пътя.

За щастие, добрият ми приятел ми позволи да използвам камерата и микрофона му, за да започна!

Друг проблем беше, че нямах място за запис.

ЕХА! ЗАЩО ДА СЕ ИЗПОЛЗВАМ ТОВА?

За пореден път попитах бръснаря си, който случайно е мой съ-домакин, дали можем да използваме бръснарника за снимане на шоуто. Той каза, разбира се!

Имаме около 13 качени епизода на подкаст и от ден 1, преди около 5 месеца, се справяме доста добре. Научихме нови начини за заснемане на добри ъгли, по-добро качество на звука, а също и повече камери!

Не се страхувайте да питате. Бих се радвал да видя да започнете ДНЕС!

четвъртата стъпка: редактирайте съдържанието си.

Тук имате пълен творчески контрол върху това как да редактирате съдържанието си за разпространение.

Аз съм потребител на Mac, така че започнах с iMovie. За да бъда честен, този софтуер върши работата като започне. Доста лесно е да отрежете клиповете и също така да подравните звука. Ако сте потребител на Mac и нямате достатъчно опит с редактирането на софтуер, това е чудесно място да започнете.

Успях да изтегля видеото и аудиото отделно в iMovie, така че да го разпространя в YouTube и всички аудио платформи за разпространение.

След като се запознаете по-добре с редактирането, определено можете да надстроите до софтуер като Adobe Premiere Pro или Final Cut Pro. По ирония на съдбата аз използвам Creative Cloud само на Adobe, защото имах клас в колежа, който изискваше използването на Adobe After Effects. Реших, че ще се придържам към това, а не да уча Final Cut Pro.

Отново това е част от процеса на обучение. С последователност и решителност вие сте длъжни да разширите уменията си за редактиране.

петата стъпка: разпространете вашия подкаст.

След като сте готови цялото си редактирано съдържание, е време да го разпространите!

YouTube е моята идея за качване на моето видео съдържание. Ако нямате акаунт в YouTube, лесно го настройвате, след като посетите сайта им.

Създадох подкаст канал, вместо да използвам моя личен за организационни цели. Въпреки че мисля, че това може да не е най-добрият ход, просто се придържах към него. Може би трябваше да се придържам към моя личен и просто да създам подкаст плейлист, тъй като имах малък следващ процес.

Що се отнася до аудиото, обичам да използвам Anchor.fm. Отново създаването на акаунта ви е лесно. След като имате достъп, можете да качите .mp3, .wav, .m4a или .mpg, стига те да са по-малко от 250mb.

След като качите аудиото, ще бъдете подканени да му дадете заглавие и описание. Можете да бъдете възможно най-креативни, докато изграждате марката си подкаст, но също така да се съсредоточите върху това да сте прости и да използвате ясни ключови думи.

След като сте готови, можете да натиснете този бутон за публикуване.

Да не говорим, Anchor върши цялата работа за вас и качва вашия подкаст във всички основни платформи като Apple, Spotify, Google и Spreaker!

КАК СТРАШНО!

шестата стъпка: слушайте аудиторията си.

Може да имате текущата си следваща мелодия и да ви дадем отзиви.

Като създател и продуцент на съдържание, ще трябва да бъдете отворени и да приемате обратна връзка с уважение.

Може би вашата публика иска да види още интервюта. Може би им харесват по-добре късите клипове. Това са добри показатели, които трябва да се вземат предвид, докато се развивате.

Вашата публика ще ви каже какво искат да чуят.

Очевидно ще се придържате към собствения си план и ще се придържате към темата на предаването, но поне получаването на принос за това, което хората харесват.

Това е честно най-добрата част. Това е мястото, където растежът се случва!

седмата стъпка: ИМА ЗАБАВЛЕНИЕ!

Това всъщност не е стъпка, а само напомняне за забавление!

Създаването и създаването на подкаст е много забавно. Можете да говорите за това, което обичате, можете да се запознаете с нови хора и да разширите своята креативност.

Не се задържайте прекалено много на гледките или харесванията. Съсредоточете се върху създаването на страхотни разговори и връзки и гледайте как градината ви процъфтява!

Нямам търпение да те видя СТРАХОТНО и да предприема действия!

Наздраве,

Луис Фаусто