8 съвета за намиране на добър терапевт: как да избегнем Schmucks и да намерим правилния

Снимка от Everton Vila на Unsplash

Искате ли да знаете индустриална тайна за терапевтите?

Всички са луди.

Вярно е. Не измислям това. Мога да кажа това, защото съм един от тях, женен съм за такъв, с тях съм приятел и също имам терапевт (сега съм на 4-ти). Фактът, че са луди, е защо е толкова трудно да се намери добър.

За да улесня процеса, искам да дам някои съвети, които съм научил. Тези стъпки трябва да ви помогнат да намерите терапевт, който ви пасва добре и ви спестява объркването, с което се сблъскват повечето новодошли:

1) Удостоверенията не са винаги важни

Повечето хора започват търсенето на терапевт в интернет. Проблемът е, че терапевтите използват тон от съкращения - LPC, LCSW, докторска степен, NCC, EMDR, LMFT, TF-CBT, DBT, BLAH.

Добре, направих последното. Но наистина има повече съкращения, отколкото дори знам. Всички те означават нещо, но дали са важни?

Не.

Много терапевти обичат да изглеждат уважавани и използват съкращения, за да опишат своите статистики. Те попълват визитната си карта със супата с азбука с надеждата, че ще им се доверите. Някои от съкращенията, които използват, са напълно безсмислени. Вземете например NCC. Това означава национален сертифициран съветник. Звучи впечатляващо, но това означава само, че терапевтът е преминал тест от NBCC и че имат магистърска степен. Всички терапевти, лицензирани от държавата, ще са направили това. NCC е излишен идентификационен номер.

От друга страна имам LPC. Това е издаден от държавата лиценз, който означава, че имам поне 2000 часа опит, 100 часа надзор, имам своите магистри и съм издържал теста от NBCC. Този акредитив казва нещо за моя опит, но това не означава, че съм добър в работата си. Запомнете, луд съм.

Буквите зад името на човек не са най-важното. Това, което прави добър съветник, е връзката, която имат с вас. Най-лошият ми съветник, който преживях, има докторска степен. и практикувал десетилетия. Обучи се в няколко базирани на доказателства практики и въпреки това нямахме никакви отношения. Разговорът беше неудобен и той обичаше да ми дава съвети, вместо да слуша. Няма значение колко е тренирал, не се свързахме. Терапията с него беше непродуктивна.

Когато търсите терапевт, знайте това: Изследванията показват, че най-ефективният терапевт е този, който има добър терапевтичен сход с техния клиент. Това е фантастичен начин да се каже, ако имате добра връзка със своя терапевт, ще се справите по-добре. Затова не се фокусирайте върху пълномощията и се фокусирайте повече върху характера на потенциалния си терапевт.

2) Цената не означава качество

Следващото нещо, което ще забележите при вашето търсене в интернет, е цената. Колко трябва да струва терапията?

Терапията е като вино - цената не определя качеството. Терапевтът заплаща сумата, която според тях струва техният опит. В някои случаи плащате стотици долари на час за сметаната на реколтата. Те са експерти в областта и си струват всяка стотинка. Друг път плащате два пъти цената за човек, който мисли по-скоро за себе си.

В моя опит съм имал едни от най-добрите терапии в живота си за 40 долара на час. Моят терапевт извади страни от мен, които никога не бях преживял и променил живота си. Най-лошият терапевт, който видях, таксува 220 долара на час. Слава богу, застраховката ми е платила тарифите му, иначе щях да изкарам куп пари по майстора.

В края на деня повечето терапевти ще таксуват от 100 до 150 долара на час. Това е разумна ставка за индустрията. Ако терапевтът се начислява повече от това, по-добре бъдете експерт или най-вероятно ще ви изтръгнат. Ако те не предоставят обучение на други терапевти и не са публикувани, тогава бих потърсил другаде.

3) Избягвайте супербанките, ако искате да използвате застраховка

Докато говорим за плащането, нека поговорим за застраховка. Ако искате да използвате ползите си за психичното здраве, трябва да изясните дали терапевтът е в мрежа.

На психология Днес и други уебсайтове терапевтите ще кажат „Поемам всички застраховки“. В действителност те не го правят. Това, което използват е Superbill. Това не се счита за мрежа. Те ви дават сметка и вие я представяте на вашата застраховка за възстановяване. Внимавайте с това, тъй като някои терапевти са измамни по отношение на това.

За да избегнете тази измама, не питайте: „Вземате ли застраховката ми?“ Вместо това попитайте: „Вие сте в мрежа с моята застраховка?“ Супербанковете се отчитат от вашите ползи извън мрежата. Ако новият ви терапевт е в мрежа с вашата застраховка, той трябва да внесе сметката. Трябва само да плащате копейки.

4) Изчакването за обратно извикване казва много

След като сте решили за терапевт, трябва да им се обадите. И все пак повечето терапевти няма да отговорят на обаждането ви, защото са на сесии с клиенти. Те ще екранизират вашето обаждане и ще ви върнат обратно в края на деня.

Или поне така се предполага. Професионална любезност е да се обадите на някой в ​​рамките на 24–48 работни часа.

Въпреки това, по моя опит, много терапевти не се обаждат бързо. За мен аз ги съдя по времето на реакцията им. Ако те са бавни, за да ми се обадят, чудя се колко отзивчиви ще бъдат при спешни случаи. Ако те не са организирани и не могат да управляват времето си достатъчно за телефонно обаждане, какво ще е да получавате редовна среща?

Правилото е: ако терапевтът е люспест от самото начало, те ще бъдат люспести през цялото време. Назначаването на терапевта Ви да преназначи срещата ви, защото са се резервирали двойно, е разочароващо. Още повече, когато вече сте в офиса им. Искате да намерите някой, който да уважава вашето време. Ако не могат да направят това, те не заслужават да работят с вас.

5) Интервю на вашия терапевт

След като най-накрая се хванете за терапевт, време е за първоначалното интервю. Терапевтите ще ви зададат въпроси, за да получите представа за това, което търсите. Те използват тези въпроси, за да скринират клиенти, които може да не са най-подходящите за тяхната практика. Това е техният начин да се опитат да осигурят добър мач.

Трябва да направите същото. Първоначалното интервю е да почувствате техния подход. Попитайте ги какви техники използват; какви практики, базирани на доказателства, харесват; в кои области са специализирани; и техните очаквания към вас. Можете дори да се възползвате от възможността да ги попитате какво означава и тяхната азбучна супа - може би това ще означава нещо важно.

Въпросът на всички тези въпроси е прост: чувствате ли се, че този човек ще бъде полезен? Ако се чувствате удобно да говорите с терапевта по телефона, това е добър знак, че ще се свържете лично с тях. Ако са абразивни или претенциозни, търсенето на друго място не би било лоша идея.

Не се страхувайте да говорите с множество терапевти, преди да решите един. Добре е да пазарувате витрини. Колкото повече терапевти интервюирате, толкова по-добри шансове ще намерите този, който е подходящ.

6) Дайте на терапевта си известно време

Знайте, че първата сесия е неудобна, но дайте малко време. Както всяко приятелство или връзка, и вие трябва да се научите да се доверявате на другия човек. Вместо да споделяте най-дълбоките части на вашата борба, първо изпробвайте терапевта си с по-малки проблеми. Вижте как се справят. Ако те реагират безчувствено, тогава се снабдете с нов терапевт. Ако обаче те са състрадателни и полезни, отидете по-дълбоко с тях.

Ключът е, че новият ви терапевт ще се нуждае от време, за да ви помогне. Нещата няма да се оправят в първата сесия. Съсредоточете се върху отделянето на време и изграждането на доверие. Отново изследванията показват, че терапевтичният рапорт е най-добрият показател за успех в терапията. Трябва да оставите време за развитието на тази връзка.

7) Не му давайте твърде много време

Въпреки това, не отнемайте много време. Въпреки че някои взаимоотношения се изграждат бавно, има няколко такива, каквито изглеждат.

Веднъж имах терапевт, който никога не можеше да си спомни какво работим. Всяка седмица работехме по един и същ въпрос и всяка седмица той ме питаше: „Какво работим?“ Реших, че като ме опозна, ще си спомни.

Той не го направи.

След 5 сесии го помолих учтиво да си направи по-добри бележки, за да не се налага повече да ме пита. Той не го направи. Неучудващо в следващата сесия той попита какво работим.

Моралът на историята е: ако вашият терапевт се отнася с вас по начин, който не ви харесва, обърнете се към тях. Ако нещата не се променят, време е да продължите. Подобно на всички взаимоотношения, има раздаване и вземане. Терапевтите трябва да се адаптират към своите клиенти толкова, колкото клиентът трябва да се приспособи към своя терапевт. И все пак, не всички терапевти ще го направят. Ако те не се адаптират към разумна заявка, тогава те не са най-подходящите за вас.

8) Бъдете себе си

Ако най-накрая сте намерили терапевт, на когото можете да се доверите, време е за последен съвет.

Бъди себе си.

Когато намерите някой, който харесвате, е лесно да попаднете в капана да криете нещата, които не харесвате в себе си. Проблемът е, че терапията не е полезна, ако се криете.

Плащаш да бъдеш уязвим с човек, който няма да те съди. Възползвайте се от това. Сега, когато сте намерили някой, на когото можете да се доверите, оставете го да си върши работата. Нека те покажат истината за себе си.

Въпреки недостатъците си, вие сте прекрасен човек, който прави най-доброто, което можете.

В това твърдение може би е трудно да се повярва. Въпреки това, затова просто сте преминали през труда да намерите добър терапевт. Най-накрая да научите истината, която не сте успели да видите.